Otázka
Miška sa pýta:
Dňa 13.03.2021 o 20:55

Ahojte. Mám 17 rokov. Nedávno sme s priateľom začali pohlavne žiť. Moja inokedy pravidelná menštruácia mešká už niekoľko dní. Napriek tomu, že sme dávali pozor a použili prezervatív, začínam pomerne dosť panikáriť. Strašne sa bojím, že som tehotná, ani si nechcem pripúšťať tú možnosť. Rodičia by ma zabili a môj sociálny aj rodinný život by pravdepodobne skončil, nehovoriac o tom, že by som to psychicky nezvládla, zdá sa mi to ako nočná mora . Posledné dni sa kvôli tomu strašne trápim, neviem, čo robiť. Prosím, poraďte mi. Je ešte priskoro na paniku? Mám počkať, či bude menštruácia meškať viac ako 2 týždne? Alebo začať situáciu rapídne riešiť? Ak áno, ako?

Odpovede
Dedinské dievča odpovedá:
Dňa 14.03.2021 o 13:37

Kedy ste mali ten sex? A spravil sa do teba?

SS odpovedá:
Dňa 14.03.2021 o 09:39

Ahoj Miška, skús si niekde kúpiť tehotenský test. A budeš si na istom, keď si nervózna. Hlavne, žiadnu paniku :D.

Klaudia odpovedá:
Dňa 14.03.2021 o 08:21

Miška nechcem ťa strašiť ale žiadna antikoncepcia nieje 100% čiže aj pri prezervatíve je tam malinká šanca že sa to mohlo stať ale ako píše Mia menštruácia ti môže meškať fakt z hocičo. Viem ti z osobnej skúsenosti povedať že viacej krát sa mi stalo že mi meškala aj niekolko dní. Počkala by som a ak by neprišla tak by som skúsil možno zájsť za lekárom. Ak máš nejaké otázky rada ti odpoviem.

Mia, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 14.03.2021 o 07:35

Ahoj Miška, úplne chápem, že ťa v takejto situácii chytá panika, no rada by som ťa ubezpečila, že vôbec nemusí byť odôvodnená. Pokiaľ ste správne použili prezervatív, nie je takmer žiadna šanca, aby si bola tehotná. Menštruácia bežne môže niekoľko dní meškať a to z rôznych dôvodov – napr. že si viac alebo menej športovala, než zvyčajne, že toho máte veľa v škole a zažívaš viac stresu, prakticky kvôli čomukoľvek, čo ti spôsobí výkyv v tvojich hormónoch. Aj tvoje aktuálne obavy môžu prispievať k tomu, že tvoja menštruácia nie a nie prísť. Odporučila by som ti v prvom rade zmierniť stres, ktorý pociťuješ – zhlboka dýchať, prípadne si dať kratšiu meditáciu (inšpiráciu vieš nájsť aj na youtube). Menštruáciu ti tiež môže pomôcť “privolať” aj cvičenie zamerané na brušné svaly, prípadne teplá vaňa alebo termofor s teplou vodou v oblasti podbruška. Hlavne je však dôležité nemyslieť stále na to najhoršie. Držím palce.

Romanka odpovedá:
Dňa 14.03.2021 o 06:57

Najlepšie bude zájsť za gynekológom alebo si spraviť test. Nemusí to byť tehotenstvo ale môže takto to určiť nevieme

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk