Otázka
Natasha sa pýta:
Dňa 27.12.2021 o 22:22

Čaute, mám taký, ani neviem či je to problém… proste ide o to, že mám rada, keď ma ľudia ľutujú a prejavujú mi súcit. Iste, každý je rád, keď s ním niekto súcití v trápení atď., ale ja často aj fantazírujem o tom, ako ma ľudia ľutujú, ako sa o mňa starajú atď. Robím to už odmala a neviem, či je to v poriadku. Je pravda, že som si v minulosti, keď som ešte bola malé dieťa, prešla ťažším obdobím, kedy sa na mňa v podstate všetci vykašľali, ale neviem, či to s tým môže súvisieť. Neviem už fakt… Čo si o tom myslíte vy?

Odpovede
Beatris, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 28.12.2021 o 20:02

Ahoj Natasha, v prvom rade sa ti chcem poďakovať, že si sa so svojou situáciou zdôverila. Prvým krokom k vyriešeniu niečoho, čo ťa trápi, je si problém uvedomiť a priznať, čo si už urobila a super zvládla. Ak sa do tejto situácie znova dostaneš, budeš vedieť, čo sa deje. Možno ti pomôže nie len si to v sebe povedať, že teraz je chvíľa, kedy ma ľutujú a je mi dobre .. ale si tú situáciu aj napísať. Tým, že si konkrétne momenty či situácie budeš značiť a opakovať, sa môžeš sama pred sebou varovať a nabudúce, napr. pri rovnakej situácii sa tomu vyhnúť. Tiež ak ti človek prejavuje súcit, nemusí to znamenať pochopenie, ktoré by si našla pri empatickej reakcii. Na prvý pohľad synonymické výrazy, ale medzi súcitom a empatiou je rozdiel a práve empatia a pochopenie je to, čo zrejme potrebuješ. Dôležité je tiež vysporiadať sa s tým, čo si ako malá zažila. Možno si tie situácie priamo nespájaš, ale ako píšeš, môžu mať súvis. Môžeš sa skúsiť zdôveriť nejakej osobe, ktorej dôveruješ. Môžeš tiež zavolať na našu linku: 0907 401 749, kde sú odborníci a v týchto problémoch vedia poradiť ešte lepšie. Ak sa ti však lepšie píše, nájdeš ich tiež v online chate. Verím v teba, vto, že si silná dušička. Držím ti palce, aby si našla pochopenie a dúfam, že som ti pri tom hľadaní bola aspoň trochu nápomocná.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk