Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 22.01.2022 o 12:33

Ahojte, dneska som u babky a stal sa takyto incident. Babka varila obed a ja som bol v inej miestnosti a robil som si domace ulohy. A zrazu som zacitil trosku nieco spalene tak som sa siel pozriet do kuchyne. Cela kuchyna bola naplnena dymom, na sporaku horel hrniec a plamene mohli mat tak 30–40cm vysku. Babka sedela pri jedalenskom stole a citala si tusim nejake noviny a az ked som prisiel tak si vsimla dym(babka je uz stara 75+ a od kedy mala covid tak nema cuch a chut). Okamzite ma pochytila panika. Dobehol som k sporaku a vypol som plamen a dal som ten hrniec do drezu. Nasledne som otvoril okna. A nastastie nic nehorelo. Dalej som vytvoril prievan kedze do kuchyne som zabudol zavriet dvere a dym bol uz pomaly v celom byte. Nakoniec dajme tomu ze to dopadlo dobre kedze ani ja a ani babka sme sa neodpadli a je nam fajn. Ale vec co ma najviac trapi aktualne je, ze som nedokazal zachovat chladnu hlavu a riadil som sa spontanne alebo ako to mam nazvat. Kebyze nieco okrem hrnca hori mohlo to mat omnoho horsie nasledky. A vycitam si to ze som nezachoval racionalny postup kedze som ohrozil aj seba a aj babku, kedze som pustil dym do bytu a mohli sme sa nadychat oxidu uholnateho. A moja otazka znie ze ci neexistuje nejaky sposob ako sa pripravit na tieto situacie v zmysle zachovania chladnej hlavy.

Odpovede
Rovesnícka poradkyňa Terezka odpovedá:
Dňa 24.01.2022 o 17:46

Ahoj, je super, že si sa nám zdôveril. Zareagoval si veľmi dobre a vďaka tebe sa oheň nerozšíril ani sa nestalo nič vážnejšie. Nemusíš mať výčitky z toho, že sa dym rozšíril po dome. Nabudúce sa v stresovej situácii skús najprv zhlboka viackrát nadýchnuť, a tak konaj. Na neočakávané situácie sa nedá dopredu pripraviť a každý na nich reaguje, ako najlepšie vie. Určite sa nepokúšaj vystavovať nebezpečenstvu a stresu, len aby si si na nich zvykol. Akurát budeš stále v nepokoji a nervózne očakávať nejaké nebezpečenstvo. Tým si len ublížiš. Môžeš si však vytvoriť plány a postupy na rôzne stresujúce scenáre, aby si sa cítil pripravený. Hlavne si ale nevyčítaj svoju reakciu a buď na seba hrdí, že si zastavil oheň. Prajem čo najmenej podobných príhod.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk