Otázka
Kristínka sa pýta:
Dňa 30.09.2022 o 13:32

Ahojte/Dobrý deň, chcela by som sa vyrozprávať ohľadom toho že chodím do prvého ročníka VŠ, škola ma zatiaľ zaujíma (vo väčšine prípadov) sú nejaké výnimky predmety ktoré nemám zatiaľ veľmi rada… Chodím tam 3-tí týždeň a tento týždeň som sa začala učiť… Ale mám pocit že my učenie veľmi nejde ako by hlava zlenivela za tie 3 mesiace prázdnin… Na strednej som s učením viac -menej problémy veľké nemala… Smer VŠ je takmer kompatibilný so SŠ… ŠŠ ma takmer vo všetkom bavila… Ale teraz na VŠ ako keby som sa dotoho nevedela dostať..... Nechceme školu nechat a odísť, len neviem ako budem zvládať testy, zapocty, skúšky ked som „vypadla“ z kolotoča… Aj tie materiály čo mám, pri predstave že sa má človek naučiť a nej prečítať cca 200 stránkové skriptá sa až hlava zatočí… Nechcem povedať že je to nemožné ale neviem sa znova tak efektívne učiť… Je tu niekto s podobným problémom? Ďakujem za rady:)

Odpovede
Rovesnícka poradkyňa Simi odpovedá:
Dňa 02.10.2022 o 16:14

Ahoj Kristínka, ďakujem ti, že si sa zdôverila do rovesníckej poradne. Je super, že ťa zaujíma to, čo si sa rozhodla študovať. Je však úplne v poriadku, ak ťa niektoré predmety až tak nebavia. Pri VŠ je celkom fajn, že nemáš 1 predmet aj 3× do týždňa, ako to býva na stredných školách. Máš teda väčší čas na prípravu do ďalšej prednášky. Určite si sa stretla s názorom, že sa študenti učia len cez skúškové obdobie a potom sú vo veľkom strese. Preto je super, ak si už začala a budeš sa učit priebežne. Prázdniny nám nastavujú oddychové tempo a začiatok štúdia nemusí byť ľahký, avšak je viacero spôsobov, ako na tom pracovať. Niektoré VŠ organizujú rôzne webináre/školenia zamerané nato, ako sa učiť. Na internete je k tomu tiež množstvo návodov, videí, podcastov, článkov atď. Tiež existuje mnoho aplikácií, ktoré nám pomáhajú sa učiť. Ja napr. používam aplikáciu „forest“, kde si nastavíš ako dlho sa chceš sústrediť na učenie a počas tých minút ti nechodia žiadne upozornenia (facebook, instagram a pod.). Je dobré začať napr. na 10 minútach, aby si bola úspešná a postupne to zvyšovať, až sa dokážeš sústrediť napr. 30 minút atď. Dobré je si tiež tých 200 strán rozdeliť. Zvýrazniť si podstatné slová, vety. Napísať si rozdelenie, kapitoly, nadpisy .. pomôcť môžu tiež myšlienkové mapy. Niekomu pomáha si do poznámok farebne zvýrazňovať, niekto si prepisuje hlavné veci, niekto si to číta nahlas, niekto si to nahráva a púšťa ako „podcast“, niekomu pomáha učiť sa vo dvojici. Skús niektorý zo spôsobov a verím, že ti to pôjde. Je skvelé už len to, že sama chceš. Každému vyhovuje niečo iné, teda čo pomáha mne, nemusí tebe a naopak. Držím ti palce, aby si našla ten vhodný spôsob pre teba.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk