Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 28.05.2023 o 20:44

Ahojte, píšem sem, lebo potrebujem trochu pohľad na vec. V skratke, nedávno som sa dozvedela, že jeden môj kamarát (ale poznáme sa len z internetu) zneužíval dieťa. Mám ho naozaj veľmi rada,ale toto ma zasiahlo a už sa na neho nedokážem pozerať tak ako predtým. Bolo to veľmi dávno a už to nerobí. Zmenil sa k lepšiemu. Na jednej strane je teraz o dosť lepší a viem, že v srdci je dobrý človek (videla som u neho trochu aj ľútosť za to, čo urobil) ale na druhej strane mám pocit že to ospravedlňuje (napr. vravel že podľa zákona spáchal takýto zločin ale reálne to nebolo nič násilné, nenútil ju do toho takže sa vlastne nič vážne nestalo všakže). Pre info, mal 16 keď to spravil, čo je podľa mňa dosť vysoký vek aby si uvedomil že to, čo robil, je zlé. Úplne to zmenilo môj pohľad na neho ale na druhej strane ho mám stále veľmi rada a nechcem ho stratiť… Poraďte prosím čo robiť.

Odpovede
Nikol, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 29.05.2023 o 19:45

Ahoj, ďakujem, že si napísala do Rovesníckej poradne. Na tvojom mieste by som sa cítila úplne rovnako. To, čo tvoj kamarát urobil, sa nedá ospravedlniť, ale chápem, že keď si ho spoznala, v tvojich očiach bol človek s dobrým srdcom a stále ho tak vidíš. Je normálne, že teraz je pre teba ťažké preniesť sa cez to, čo urobil. Ak by si mala pocit, že to veľmi zasahuje do vášho kamarátstva, necíť sa zle. Ako napísal Dano, tvoje emócie sú opodstatnené. Neboj sa kamarátovi povedať o tom, ako celú situáciu vnímaš. Verím, že sa vám podarí všetko si vykomunikovať. Držím palce!

Dano, rovesnícky poradca odpovedá:
Dňa 28.05.2023 o 22:33

Ahoj, som rád, že si napísala. Nikto z nás nie je bezchybný. Sme predsa len ľudia. Je normálne, že v živote urobíme činy alebo rozhodnutia, ktoré neskôr oľutujeme. Podstatné je, aby sme si tie chyby uvedomili, poučili sa z nich a nekonali tak aj v budúcnosti. Tvoje pocity sú opodstatnené, no skús sa nad tým, čo cítiš zamyslieť a skús pochopiť čo cítiš. Ak by si niečomu nerozumela alebo by si si s tým ešte stále nedokázala pomôcť, tak sa skús so svojím kamarátom porozprávať. Skús sa mu zdeliť so svojimi pocitmi, on to určite pochopí. Neboj sa, ak sa Ti on so svojím problémom zveril, tak Ti naozaj dôveruje a váži si Ťa, takže podľa mňa bude rád, ak mu to opätuješ a vyjasníte si to. Nemusíš sa báť, lebo už teraz viem, že to dobre dopadne :) Ale ak by si mala ešte nejaké ďalšie otázky, som tu pre Teba.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk