Otázka
Sabina sa pýta:
Dňa 16.01.2020 o 14:10

Je mi to blbe ale mohla by som sa spýtať ? Že čo niekto z vás bol u gynekologicky lebo sa mám pred tým strašný rešpekt a bojím sa … vedel by mi niekto povedať ako to prebieha ? Alebo či je lepší chlap alebo žena

Odpovede
Naty odpovedá:
Dňa 16.01.2020 o 16:00

Sabinka vieš čo ja som si zobrala kartu poistenca a do kabelky servítky nič extra nepotrebuješ. A dobré je si dať napríklad dlhší sveter alebo tričko aby si tam nebehala nahá. A určite tam nechod počas menštruácie a odpovedaj pravdivo lekárovi/rke. Ja mám ženu gynekologičku a som velmi spokojná.

Sabina odpovedá:
Dňa 16.01.2020 o 15:40

Ďakujem a čo by som si mala zobrať to sebou na prehliadku

Naty odpovedá:
Dňa 16.01.2020 o 15:35

Ahoj ja som bola u gynekologičky ako 16ročná no a ako to prebiehalo: Prišla som dnu do ordinácie a najprv sa ťa spýta otázky či si panna ako máš menštruáciu a podobne. Potom ide vyšetrenie ak si panna tak mne iba hmatom prešiel bruško a vagínu. Ak nie si panna tak ti tam dnu vloži taký prístroj ktorým vidí vnútro a tento prístroj ti dáva na bruško a tam s ním chodí ak si panna. A to je všetko a ja mám ženu a je to lepšie

Nika odpovedá:
Dňa 16.01.2020 o 14:40

Ahoj Sabina, chápem tvoje obavy a strach z vyšetrenia. Rada by som ti odpovedala na tvoje otázky, napíšem ti, čo viem. Gynekologické vyšetrenie začína rozhovorom s gynekológom (dôvod návštevy, menštruačný cyklus atď.). Na tieto otázky by bolo dobré odpovedať pravdivo. Vyšetrenie sa potom odvíja od charakteru problému a toho, čo si alebo nie si panna. Ak si panna, nemôžu ti robiť presne to isté, čo ženám, ktoré už mali pohlavný styk. Môžu ti urobiť vyšetrenie pohľadom (prehliadka vonkajších pohlavných orgánov), vyšetrenie pohmatom, ak to bude nutné, vyšetrenie cez konečník (ak si panna), ak už nie si panna, tak ti pravdepodobne urobia klasické vyšetrenie cez pošvu. U panien sa niekedy vyšetruje pošva a maternica vaginoskopom. Nemôžem ti však úplne nič zaručiť, pretože priebeh vyšetrenia môže byť u každého lekára dosť individuálny. Gynekologické vyšetrenie nebolí a nezvykne trvať veľmi dlho. Hlavne gynekologické vyšetrenie neodkladaj, pretože zdravie je dôležité aj v tejto oblasti. Neboj sa. Držím ti prsty.

Viki a Lea - Rovesnícke poradkyne odpovedá:
Dňa 16.01.2020 o 14:36

Ahoj Sabina, chápeme tvoje obavy, je to úplne v poriadku, nemáš sa čoho báť, je to úplne bežné vyšetrenie. Čo sa týka výberu medzi mužom a ženou, tak je to na tebe a tvojom rozhodnuti, že pri kom sa budeš cítiť komfortnejšie. Sestričky a lekár/ka ti všetko podrobne vysvetlia. Držíme Ti palce, určite to zvládneš.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk