Otázka
Anonym sa pýta:
Dňa 26.02.2022 o 20:55

Dobrý večer chcela by som sa vyrozprávať čo má už dlhšiu dobu trápi trvá to už v podstatě od detstva ale v posledných týždňoch to začína byť čoraz horšie. Som dievča mám 15 rokov a strašne chcem vyzerať ako chlapec. Nemôžem ale povedať že sa mi páčia dievčatá čiže nemôžem hovoriť že som lesba pretože má dievčatá vôbec nepriťahujú.Pačia sa mi chlapci tak nechápem prečo tak túžim byť chlapcom . Roky som to nebrala vážne mala som aj depressie a psychické problémy. Chcela som to povedať rodine ale bojím sa ich reakcie. V posledných mesiacoch to už neviem vydržať. Tá túžba po zmene pohlavia je veľmi veľká. Znaky mužské ale nemám no nikdy ma nebavilo robiť dievčenské veci či kupovať si dievčenské oblečenie. Zatiaľ sa neobliekam ako chlapec ale plánujem to v budúcnosti zmeniť.Neviem ako to povedať blízkym.Neviem ako to nazvať alebo aka to je sexuálna orientácia. Cítim ale hlboko v srdci že ak to raz spravím budem naozaj šťastná.Budem vďačná za vaše rady a tipy ako na to.

Odpovede
Beatrice, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 01.03.2022 o 19:54

Ahojky, v tejto správe budem používať obidva rody z rešpektu voči tebe, aj napriek tomu, že sa oslovuješ v ženskom rode, verím, že to je ok pre teba :). Je úplne vporiadku, to, čo pociťuješ. Niekedy sa stane to, že pri vývoji plodu sa jednoducho nezosuhlasí pohlavie, ktoré sa ti určilo pri narodení, s tým, ktorým naozaj si. Tak, ako ti už poradila Terezka, vyskúšaj postupne meniť určité veci (oblečenie, účes) a aj vďaka tomu sa začneš cítiť lepšie. Skús sa zdôveriť aj kamarátovi/ka­marátke, ktorému/ktorej dôveruješ. Existujú poradenské centrá, ktoré sa zameriavajú práve na ľudí z LGBTIQ+ komunity (PRIZMA-Košice a www.inporadna.sk) a pracujú tam naozaj úžasní ľudkovia, ktorí ti s radosťou pomôžu, a poradia, a budú pri tebe aj počas celého procesu tranzície ak by si sa nakoniec takto rozhodol/a. Môžeš sa skúsiť zapojiť taktiež do dobrovoľnického programu PRIDE-Košice prípadne v Bratislave, no tam ti neviem s určitosťou povedať, či je takýto dobrovoľnícky program. Samozrejme je to na tvojom uvážení, no na dobrovoľníckych stretnutiach PRIDE-Košice nejde len o to, že budeš dobrovoľníčiť na PRIDE, ale dostaneš tam obrovskú podporu od ľudí. Taktiež PRIZMA organizuje sedenia každý týždeň, pre transrodových ľudí, kde si spravíte čajík a rozprávate sa navzájom medzi sebou. Od ľudí z LGBTIQ+ komunity dostaneš naozaj veľa opory a pochopenia. Čo sa týka tvojej orientácie, je úplne vporiadku, že pociťuješ príťažlivosť ku chlapcom. Sú transrodoví ľudia, ktorí pociťujú sexuálnu a romantickú k mužom alebo ku ženám, či nonbinárnym ľuďom. Je úplne aké pohlavie miluješ ak miluješ <3. Držím ti siiiiilno palčeky a posielam obrovskú silu. Ak budeš prechádzať procesom tranzície nebude to ľahké, no s tými správnymi ľuďmi to zvládneš.

Rovesnícka poradkyňa Terezka odpovedá:
Dňa 28.02.2022 o 21:06

Ahoj, ďakujem, že si sa na nás obrátila. Určite pre teba nie je ľahké žiť s takým postojom voči svojmu pohlaviu. Avšak neodporúčam ihneď skočiť do radikálnych zmien, ktorých dôsledok je nezvrátiteľný. Najprv vyskúšaj nový účes alebo ako spomínaš oblečenie. Vyskúšaš si, ako na to bude reagovať okolie aj ty sama a ak to nebude také, aké si si to predstavovala, jednoducho to zmeníš. Pretože možno aj keď si teraz presvedčená, že sa potom budeš cítiť lepšie, nemusí to byť tak aj naozaj. Často si totižto myslíme, že jedna konkrétna vec náš život drasticky obráti k lepšiemu a nakoniec to tak nie je. Ak sa o tom bojíš povedať blízkym, skús tú tému s nimi rozobrať všeobecne. Možno na to majú celkom iný názor ako si myslíš. Na záver ťa ale chcem povzbudiť, aby si sa necítila zle, že si dievča. Hoci naša spoločnosť výrazne pokročila, niektoré stereotypy ešte vždy prevládajú. To platí aj u správneho výzoru a správania dievčat. Aj keď si dievča, nemusí to hneď znamenať, že ťa nemôžu baviť tradične „chlapčenské“ aktivity alebo sa musíš maľovať a parádiť. Je mnoho takzvaných tomboy dievčat, ktoré hoci sú ženy neangažojú sa takmer vôbec v „ženských“ činnostiach. Ak by si sa o tom chcela ešte s niekým viac porozprávať, môžeš sa obrátiť priamo na Linku prostredníctvom chatu ( https://www.linkadeti.sk/poradna/ ). Dúfam, že sa budeš cítiť lepšie čo najskôr

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk