Otázka
anonym sa pýta:
Dňa 13.09.2022 o 21:43

dobry vecer, chcel by som sa opytat ako mam zvladat existovat v skole ako introvert. ked pridem do skoly vidim v mojej triede skoro 30 ludi ako po sebe kricia a celkovo je v triede vzdy neskutocny hluk a necitim sa v nej vobec prijemne. presiel este len tyzden skoly a ja sa tam uz nevladzem vraciat, pretoze kazdy den mi pride uplne rovnaky. dojdem do skoly-hluk a chaos,zacne sa prva hodina a uplne nahodny clovek si ku mne prisadne a nezavru sa mu usta celu hodinu. cez prestavky je v triede znova hluk a chaos a tak travim pomaly kazdu jednu prestavku na zachode a pustim si hudbu. dalsie hodiny su rovnake ako ta prva akurat uz stracam trpezlivost. zo skoly vzdy odcgadzam uplne vycerpany a ked si myslim ze uz mam od ludi pokoj tak ma vyvedie z omylu moj otec ktory nevie vstrebat fakt ze nie som male decko a neustale vyzaduje odo mna nejaku pozornost alebo sa chce rozpravat o neznysloch ktore nemaju zaciatok a ani koniec a tak travim cele dni zavrety v mojej izbe, pocuvam hudbu a vacsinou sa ucim alebo hram hry, pripadne si citam. no ja uz to takto nevladzem robit dookola. ceresnicka na torte je ze vzdy do mna niekto huci ale nikdy ma nikto nepocuva ked sa chcem bavit o niecom zmysluplnom. posledne 3 roky som stravil v depresii a ked sa z nej konecne „vyliecim“ tak som zaplaveny cistou nenavistou voci vsetkyma vsetkemu.

Odpovede
Beatrice, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 15.09.2022 o 14:26

Ahoj, ďakujem Ti, že si sa zdôveril práve rovesníckej poradni. Byť v triede medzi množstvom ľudí, z ktorých je každý iný nie je ľahké, obzvlášť keď si introvert. Ak si k Tebe niekto sadne pokús sa mu vysvetliť, že máš rád svoj osobný priestor a či by mu*jej nevadilo si presadnúť. Prípadne povedz, že nie si veľmi na tieto krátke rozhovory. Nespomínaš ako dlho si na škole, ale ak je to len prvý rok, možno po čase nájdeš človeka, s ktorým Ti to pôjde ľahšie a budete sa môcť rozprávať presne na tie zmysluplnejšie témy, ktoré spomínaš. Alebo nájdeš miesto, kde môžeš tráviť voľný čas aj osamote. Taktiež je šanca, že niekto ďalší v triede zažíva niečo podobné ako Ty, len si to treba všimnúť a navzájom si tak budete spríjemňovať čas, predsa len je vás v triede pomerne dosť. Ak však nebudeš chcieť, je to úplne v poriadku. Utíšiť 30 ľudí je dosť náročné a ten „triedny šum“ tam asi vždy tak trochu bude. Na niektoré veci si proste musíme len zvyknúť a vytvoriť si stratégie ako ich zvládať. Možno im to skús povedať alebo sa skús opýtať, či by si nemohol tráviť prestávky v nejakej učebni učiteľa, ktorému dôveruješ. Takisto sa skús otvorene porozprávať s otcom. Niekedy sa nám práve do takejto konverzácie chce najmenej, no nakoniec to vie byť veľmi prínosné pre obe strany. Ak budeš mať pocit, že je pre Teba rozhovor s otcom príliš ťažký alebo Ti nenačúva tak, ako by si teraz potreboval, môžeš sa zdôveriť aj nejakej ďalšej dospelej osobe, ktorej dôveruješ (mame, starým rodičom, krstným rodičom, blízkym priateľom). Rovnako je tu pre Teba linka detskej dôvery, či už prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke, kde Ti pomôžu a poradia milí pracovníci a pracovníčky ohľadom Tvojej depresie. Zvládneš to a držím Ti silno palce.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk