Otázka
divne dievca sa pýta:
Dňa 16.02.2023 o 19:49

Mám pocit,že nerozumiem vzťahom a ani tomu ako proste dvaja ľudia chodia na rande.Nikdy som nemala žiadny vzťah,čo mi príde okej a nevidím na tom nič strašné kedže mám len 19. Lenže mám pocit,že somnou je niečo zlé.Mám asi nejaký pokazený mozog alebo čo ale všímam si,že ma skoro nikto nepriťahuje.A asi ma ani nikto ešte sexuálne nepriťahoval.Jed­noducho neviem čo to somnou je.Nie,nie som asexuálna,to si nemyslim.Ja len celemu tomu nechapem prečo som taká aká som.Ja si nedokážem napríklad v hlave predstaviť mať sex s niekym len na základe toho,že vyzerá dobre.Nedokážem si predstaviť niekoho sa dotýkať,bozkávať sa, spať s niekym bez toho aby som k nemu niečo necítila,nejaké spojenie,alebo tomu človeku musím veriť. A nechápem ani rande,nikdy som na žiadnom nebola,ani sa mi ten pojem nejak nepáči.A volali ma pár krát na rande.Ale mám v sebe blok a nedokážem s niekym ísť na rande len tak.Pred pár dňami som si stiahla zo zvedavosti Badoo,ale podľa mňa som urobila strašnú sprostosť a mám pocit,že zoznamky na mňa nefungujú.Proste mám pocit,že som strašne divná. Nesnažím sa mať nasilu vzťah,len sa nedokážem zbaviť tej myšlienky,že som divná pretože iný to takto nemajú. Aj ja túžim po láske. Ale mám pocit,že mňa to nikdy nečaká,že tu nikto nieje pre mňa kto sa mi bude páčiť.

Odpovede
Miška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 17.02.2023 o 19:04

Ahoj, ďakujem, že si sa rozhodla napísať nám do Rovesníckej poradne. Chcela by som ti povedať, že je to úplne normálne sa takto cítiť a nemáš sa čoho obávať, pretože s tebou nič zle nie je. Sme ľudia a každý z nás je jedinečný, a to robí náš svet rozmanitým. Lásku nemusíme dostávať len partnerskú, je tu mnoho iných spôsobov a foriem lásky, ktoré nám môžu naše srdcia rovnako ohriať. Lásku môžeme dostávať nielen od partnerov ale aj od blízkych priateľov alebo rodiny. Každá z týchto lásiek je úplne odlišná, ale predsa nás vie urobiť šťastnými. Odporúčam ti, neporovnávať sa so svojimi kamarátmi a blízkymi, sme predsa jedineční a je to na nás, aký vzťah budeme mať a či ho vôbec chceme. Možno si ešte nestretla človeka, pri ktorom by si cítila túto príťažlivosť, možno najprv potrebuješ nadviazať hlbšie spojenie s druhou stranou, možno to príde časom a možno to nie je ani jedna z týchto odpovedí ale akokoľvek to je, toto je tvoja šanca spoznať samú seba. Je to super, že si sa rozhodla vyskúšať aj zoznamku a aspoň si mala šancu zistiť, či je to niečo pre teba alebo nie. Tieto skúsenosti sú veľmi nápomocné pri zisťovaní toho, po čom túžiš vo vzťahu a či vôbec po vzťahu túžiš. Prajem ti veľa šťastia a držím palce.

Naťka Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 17.02.2023 o 19:03

Ahoj. Som rada že si napísala do našej poradne. Vzťahy sú komplikované a žiaden nie je taký ako ten predtým alebo vzťah niekoho iného. Vzťahy sú ako otlačky prsta, nenájdeš na svete identický tomu tvojmu. A preto sú hlavne individuálne a založené práve na tých dvoch ľuďoch v nich. Je úplne v poriadku nemať vzťah. Máš 19 a život pred sebou. Láska si ťa nájde či už v 20tke alebo 25ke alebo neskôr. Nikdy nie je neskoro na lásku a vzťahy. Aj keď to teraz necítiš ako tvoji napríklad kamaráti nezúfaj. Každý dospievame inak, formujeme sa inak, myslíme inak, milujeme inak. Ja milujem ľud kvôli tomu akí sú v duši, nie ich obal. Je dôležité zamilovať sa do duše pretože každý zostarneme ale dobrá duša a dobrý človek je krásny aj v 80tke. Dbaj na výber múdro, a daj si na čas. Máš pred sebou celý svet, a času v ňom je dosť aj keď každý tvrdí opak. Stačí sa na chvíľku zastaviť a užívať si život, veď predsa máme len jeden. Dúfam že ti niečo z mojej rady a pohľadu na svet pomôže.

Saška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 17.02.2023 o 18:57

Ahoj, ďakujem, že sa ozývaš práve do rovesníckej poradne. Chápem, že Ťa trápi, že sa cítiš „divná“, pretože nad vzťahmi uvažuješ inak ako Tvoje okolie. Medziľudské vzťahy (aj kamarátske či rodinné) sú pre nás všetkých v živote dôležité, ale každý ich vníma trošku inak. Pre Tvoj vek je prirodzené, že sa nad vecami veľa zamýšľame, analyzujeme a ak sa nám niečo nezdá, často najskôr spochybníme samých seba. To, že si nevieš predstaviť fyzické prejavy lásky a náklonnosti vôbec nevylučuje to, že túžiš po láske. Niekedy, keď sa odlišujeme od okolia máme potrebu veci „trošku potlačiť“, no veľakrát vtedy ideme proti tomu, čo je nám prirodzené a to málokedy vedie k naozajstnému vnútornému šťastiu. Nevyvíjaj na seba príliš tlak a nechaj veciam voľný priebeh. Nikde nie je napísané, kedy je človek pripravený a ani kedy je správne mať prvý vzťah. Ak sa predsa len cítiš, že by si sa o tejto téme chcela porozprávať s nejakým odborníkom, pokojne sa obráť na psychológa alebo aj na našu linku (napríklad prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti, alebo online chatu na stránke). Držím Ti palce!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk