Otázka
Natyyyy sa pýta:
Dňa 10.04.2023 o 10:41

Ahoj som dievča a mám 11 rokov. V poslednom čase si dosť uvedomujem že ma moja rodina nemusí tak povediac neznáša. A to už blízky alebo ďaleký príbuzní. Vždy sa všetko krúti okolo môjho brata, aký je šikovný,bystrý…atď. Mňa si nevšímajú a ešte aj bratranci na mňa zazerajú. V škole to tiež nieje veľmi ľahké pretože ma spolužiačky ignorujú a jediné čo my povedia je ,,Ahoj". Taktiež sa to prejavuje aj na narodeniny či iné sviatky ako sú napr. Vianoce. Myslím si že každý z nás si niečo praje ale nie vždy to aj dostane. Chyba je to že môj brat vždy dostal to čo si prial stačilo slovo ,,Ja chcem…" a už sa konalo objednavanie cez tie najlepšie stránky.Rodičia na mne často hľadajú chyby a keď niečo vyvediem nie je konca kraja kriku a ku tomu vždy dostanem nejaký trest. Úplnim opakom však je môj brat ktorý keď niečo vyvedie, rodičia sa len zasmejú a nechajú ma to popratať. Ich pohľad je že môj brat je totálny anjelik a ja som nevychované a rozmaznané decko ktoré sa nevie správať. Možno mi mama kúpi niekedy nejaké oblečenie ale je to bez záujmu. Častokrát sa tiež stáva že mi potom zakáže to oblečenie nosiť. Alebo na mňa kričí keď jem. Často sa mi taktiež smejú a to z toho akú hudbu počúvam a aké štýli obliekania sa mi páčia. Brat o tom robí v tipy a otom sa mi smejú že je to neviem aké vtipné a zábavné. Nikdy ma nevypočujú a keď tak ich odpoveď je ,,Môžeš si za to sama." Rozmýšľala som už nad viacerými vecami a riešeniami ako odchod z domu či smrť. Nie je to však tak ľahké nájsť si bývanie a ja som bezradná.

Odpovede
Ema, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 11.04.2023 o 19:55

Ahoj Naty. Ďakujem, že si sa nám rozhodla zdôveriť a veľmi ma mrzí, čo sa ti deje. Verím, že pre teba musí byť veľmi ťažké, necítiť sa komfortne medzi ľuďmi, ktorí by pre teba mali byť tými najbližšími. Je možné, že si neuvedomujú, ako ti ich správanie ubližuje. Skús sa ísť niekedy porozprávať s mamkou alebo ockom, ideálne tak aby ste boli sami a povedať im o svojich pocitoch. A ak nechceš ísť za rodičmi, skús porozmýšľať, či existuje nejaký rodinný príslušník, ktorému dôveruješ (napríklad teta, starí rodičia, sesternica/bra­tranec), prípadne iný dospelý, pri ktorom sa cítiš bezpečne (učiteľka, rodinný známy). Môžeš sa zdôveriť im a spoločne niečo vymyslíte, alebo pôjdete za tvojimi rodičmi. Určite by som sa skúsila obrátiť aj na školskú psychologičku, ak ju máte, porozprávať sa, prísť na to, čo je zle. Budem ti držať palce a verím, že tvoja situácia sa čoskoro zlepší.

Veronika, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 11.04.2023 o 19:52

Ahoj Naty, Som rada, že si sa na nás obrátila so svojim problémom. Verím, že táto situácia je pre teba veľmi náročná. Počas dospievania sa často dostávame do rôznych konfliktov s rodičmi. Tiež sa často v tomto veku stretávame s porovnávaním a očakávaniami od nášho okolia. Očividne je na teba vyvíjaný veľký tlak a rozumiem, že je to pre teba náročné. Poradila by som ti, aby si sa o tom ako sa cítiš s rodičmi otvorene porozprávala, aj keď viem, že to je veľmi zložité. Ak by neboli ochotní ťa vypočuť vyskúšaj sa obrátiť na nejakú dospelú blízku osobu, ktorá by im vedela dohovoriť. Viem, aké ťažké dokáže byť takéto správanie zo strany rodičov a blízkej rodiny. No smrť ani odchod z domu nie je riešením. Si statočná a dostatočne silná na to, aby si to zvládla. Aspoň do veku, kedy sa budeš môcť osamostatniť. Nie je to ľahké, ale pamätaj, že vždy je nádej na vyriešenie týchto problémov, aj keď sa to tak občas nezdá. Nezabúdaj na to kým si a že to ako sa k tebe správa tvoje okolie ťa nedefinuje. Si odvážne mladé dievča a zvládneš všetko čo sa momentálne deje. Pokiaľ sa budeš cítiť horšie, tak sa vyskúšaj obrátiť na školského psychológa alebo učiteľa, ktorému dôveruješ. Vždy sa nájde niekto, kto ti v takýchto situáciách pomôže, nie si na to sama. Prajem ti veľa sily a dúfam, že sa táto situácia čoskoro vyrieši a budeš sa cítiť lepšie.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk