Otázka
Lyaa sa pýta:
Dňa 29.05.2023 o 19:58

Ahojte, mám problém ktorý ma veľmi trápi:( po rozchode som pribrala 8 kg ( je to uz rok po) mám 180 CM a 85 kg :(( vraj na mne tie kilá nie sú vidieť… Ale ide letná sezóna čiže sa budú nosiť odhalené krivky a ja sa za svoje telo veľmi hanbím:(. Mám 18 rokov pre informáciu… Neviem prečo sa to tak zlomilo… pohyb mi veľmi nepomáha denne prejdem 10–15 km ale stále je to málo… Teraz som aj maturovala a mala som stavy zachvatoveho prejedania… Uvedomujem si že to nie je správne ale ten maturitný stres na mňa veľmi zapôsobil… Plus jem iba šaláty ale stále ta váha nejde dole… Neviem či sú všetci okolo mňa s prepáčením slepý keď nevidia to že som tučná, rodičia, starý rodičia, priatelia… Ja keď sa pozriem do zrkadla vidím rozkysnute hnusne telo, ktoré nie je vôbec krásne… Vadia mi moje prsia sú to céčka a chcem mať bcka, môj žalúdok, brucho ani nehovorím, stehná keď si sadnem jeden veľký hnus roztrcene, keď chodím tak sa mi o seba obtieraju… Viem že to nie je iba jedlom celkovo v našej rodine nie sme chudý… Čiže genetika robí svoje… Už som rozmýšľala (viem že to nie je správne) dať sa cestou anorexie… Viem že keď som oblečená nie som tucnauale keď stojím pred zrkadlom sama sebe sa hnusim… Neznášam svoje telo závidím byť chudým dievčatám… Máte niekto podobný problém? Ako ste ho riešili?

Odpovede
Žofka, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 30.05.2023 o 17:45

Ahoj. Somm rada, že si sa rozhodla napísať nám. Nikdy sa za svoje telo nemusíš hanbiť. Každý je krásny taký aký je, aj so svojimi nedokonalosťami. Svoje telo hodnotíme často až príliš kriticky. Nemusíš sa snažiť tak veľmi o zmenu. Čísla na váhe často nič neznamenajú. Niekedy priberieme a ani to na nás nie je vidno. Je ale dôležité mať zdravý vzťah k jedlu. Dietológ by ti s tým vedel pomôcť. Cesta anorexie nie len že nie dobrá, ale ak sa ňou raz vyberieš, už je veľmi ťažké vrátiť sa späť. Nemusíš sa obmedzovať iba na jedenie šalátov. Jedz hlavne to, čo máš rada. Držím ti palce a verím, že všetko zvládneš.

Viki, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 30.05.2023 o 17:44

Ahoj, ďakujem že si sa na nás obrátila so svojím problémom. Chápem tvoje trápenie, keďže v tejto dobe je pre väčšinu ľudí fyzický vzhľad veľmi dôležitý. No nebuď na seba príliš prísna, prežívala si veľmi stresové obdobie a nie si určite jediná, ktorá ho riešila jedlom. Prestať však jesť úplne určite nie je tým správnym riešením. Tvoje telo potrebuje denne energiu, ktorú prijímame z potravy a bez tejto energie by si sa cítila oveľa horšie. Je skvelé, že sa denne veľa hýbeš, pokračuj v tom. Už máš konečne po maturite, nemusíš sa učiť a máš veľa času sama pre seba. Môžeš sa tak zamerať na svoj fyzický vzhľad, no aj mentalitu, aby si sa mala rada taká, aká si. Budem ti držať palce, verím, že sa ti podarí dosiahnuť to, po čom túžiš.

Ema, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 30.05.2023 o 16:51

Ahoj. Ďakujem, že si sa nám rozhodla zdôveriť. Viem, že nebyť spokojná so svojim telom je náročné, obzvlášť v dobe, keď na nás zo všetkých strán vyskakujú spoločnosťou vytvorené ideály krásy. Máme často tendenciu porovnávať sa s ostatnými a dostávame sa k myšlienke, či sme my sami dosť dobrí. Chcem ti však povedať, že naozaj neexistuje nič také ako dokonalá postava. Všetci sme nejaký, všetky telá sú nádherné a ty by si sa rozhodne nemala hanbiť za to svoje. A ak ti niekto povie niečo iné, pravdepodobne len tiež nie je spokojný sám so sebou. Anorexia nie je riešením. Radšej sa skús porozprávať sa s nejakým dietológom a spoločne to vymyslieť tak, aby si prijímala presne to, čo potrebuješ. Máme tendenciu vidieť sa v horšom svetle, ako nás vidia ostatní. Je úplne v poriadku snažiť sa schudnúť, no problém je častokrát v hlave a ak sa príliš kritizujeme, nijaká zmena nám nepomôže k tomu, aby sme boli spokojní. Je super, že sa snažíš mať dosť pohybu a jesť zdravo. Rovnako je v poriadku dať si niečo sladké, ak nám to uľaví od stresu. Nepochybne si úžasná osoba a toto všetko by si mala robiť preto, lebo ty a tvoje telo si zaslúžite tú najlepšiu starostlivosť a nie preto, lebo si myslíš, že je s tebou niečo zle. Skús si leto užiť so svojimi kamarátmi a rodinou a vyhýbať sa negatívnym myšlienkam najlepšie, ako budeš vedieť. Budem ti silno držať palce.

Ludmilka odpovedá:
Dňa 30.05.2023 o 12:06

Ahoj Lyaa, máme rovnaký problém čo sa týka pŕs ja mám tiež cčka a rada by som mala bčka ale to asi ťažko Niesi sama.

Th33r00 odpovedá:
Dňa 30.05.2023 o 11:10

Ahoj Lyaa, na začiatok ti iba chcem povedať že tvoje telo je ešte v puberte a stále sa vyvíja a mení. Ale ako si písala keď je v tom genetika veľa s tým nespravíme. Skúsim ti však poradiť pár vecí. Čo sa týka poprsia tak to už veľmi nezmenší, jedine nejakým typom oblečenia ale už menšie ich nebudeš mať, môžeš ich skúsiť zpevniť možno to pomôže odporúčam najskôr fitko kde sú na to špeci stroje poprípade doma stačí sa oprieť rukami o stenu a robiť akoby „kliky“ alebo lahnúť si na zem a dvíhať niečo v rukách (napr. knihy). Na bruško ti môžem jednoznačne doporučiť brušáky a zhyby tie sú najúčinnejšie. A na stehná sú veľmi účinné drepy a výpady. Stravu by som nemenil a určite nezačni s anorexiou! Ak by si mala akékoľvek otázky, kľudne napíš sem rád poradím

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk