Otázka
Vladislav sa pýta:
Dňa 02.06.2023 o 09:30

Mám dlho trvajúci problém a už neviem na koho sa obrátiť. Pred cca 6 rokmi sme sa s maminou nasťahovali k jej novému priateľovi. Pár mesiacov čo sme s ním žili ma pomali viac a viac nemusel ale s mojou maminou sa ľúbili. No za tých 6 rokov som si s ním zažil rôzne nepekné situácie(nechcem zachádzať do detailov). A včera sa niečo stalo a uvedomil som si že tu nechcem s ním žiť. Necítim sa doma vôbec dobre často mám stres. Dnes som sa o tom bavil s maminou (nie prvý krát) a došli sme k záveru že kým nemám 18 rokov tak nemôžem odísť. Chýbaju mi len 4 mesiace do 18 a naozaj sa tu cítim veľmi nepríjemne. Keby som mohol tak by som už dnes odišiel. Píšem vám lebo už fakt neviem na koho sa obrátiť ale zároveň nechcem aby moja mama mala nejake problémi. Je po operácii chrbta, finančne je na tom nie moc dobre. Živý nas primárne ten jej priateľ, často nám to pripomína. Moja mama je naozaj užasna osoba ľúbim ju nadovšetko preto nechcem aby mala problémi. Chcem odísť ale zároveň mi bude blbo keď tu zostane, no keby som mal 18 tak by som s nimi už nežil. Zároveň viem že nieje ešte pripravená odísť. Neviete mi aspoň nejako poradiť? Dúfam že je to anonímne lebo chýbaju mi tie 4 mesiace do 18 čiže možno by som to tu ešte vydržal. Ale fakt sa tu necítim dobre a keby bolo nejaké vhodné riešenie mojej situácii tak by to bolo fajn. Prepáčte za dlhú správu.

Odpovede
Lila odpovedá:
Dňa 25.06.2023 o 19:50

Vlastne som ešte chcela napísať, že brigády pomáhajú pripraviť mladého človeka má samostatný život, aspoň ja to tak vnímam, preto je fajn vziať na seba nejakú takúto zodpovednosť ahah

Lila odpovedá:
Dňa 25.06.2023 o 19:48

Ahoj, ja mám 19 rokov a tiež som zažívala doma veľký stres, chcela som sa odsťahovať keď budem mať 18, ale keď na to prišlo, akosi som nemala dostatok financií ani možností… A tento rok som maturovala, hlásila sa na vysoké školy, všetkého bolo príliš veľa, necítila som sa psychicky v pohode a nezvládala som sa sama o seba postarať… Veľmi mi pomáha priateľ, plánujeme sa spolu odsťahovať začiatkom ďalšieho školského roka… Avšak stále sa vôbec necítim dobre, veľmi s tým bojujem, navštevujem psychológa a snažím sa so všetkým bojovať. Čo tým chcem povedať? Rozumiem, že to máš doma pravdepodobne veľmi ťažké, asi si ani neviem predstaviť nachádzať sa v takej situácii… Možno by som ti odporučila nájsť si nejakú brigádu, nemusí byť fixná, stačí občas cez víkendy, je veľa takých možností, neviem odkiaľ si a čo ťa baví, ale napríklad práca v takom fruitissime som počula, že sa dá celkom fajn naplánovať… Alebo chodiť usmerňovať na rôzne maratóny cez víkendy a podobne. Touto cestou by si si našetril pre seba pár eur a kto vie, možno aj v konečnom dôsledku pomohol mamine s finančnou situáciou. Okrem toho sa na správnej brigáde dá nájsť mnoho fajn nových kamarátov. Alebo teraz cez leto – je veľa detských táborov, do ktorých hľadajú animátorov a veľa krát nemusia byť dospelí – síce tá pláca nie je nejaká prelomová, ale strávil by si týždeň-dva malebo koľko by si chcel mimo domu a zároveň si pre seba niečo zarobil. Veľmi ti držím palce :))

Adam Rovesnícky poradca odpovedá:
Dňa 02.06.2023 o 20:00

Ahoj, Vladislav. Ďakujem, že si sa rozhodol obrátiť sa so svojím problémom na Rovesnícku poradňu. Situácia, ktorú popisuješ nepochybne nie je jednoduchá a to zo sebou prináša aj nemožnosť jednoznačného riešenia. Z tvojho popisu to vnímam tak, že čelíš dileme ohľadom svojho odchodu. Je chvályhodné , že si zvolil hneď spočiatku otvorenú konverzáciu s mamou. V súlade s obmedzeniami plynúcimi z tvojho veku a výsledkami Vašich rozhovorov tak, ako ich opisuješ, vyplýva, že najschodnejšou cestou, aká je Ti práve prístupná je čakať do dovŕšenia veku 18 rokov a následne podstúpiť kroky, ktoré Ti zabezpečia väčšiu psychickú pohodu. Pri tomto probléme by som Ti rád poskytol na zváženie kontaktovanie našej linky prostredníctvom telefónneho čísla 0907 401 749. Vní­mam náročnosť tvojho položenia a môžem Ti v súvislosti s ním odporučiť to, aby si sa k veci postavil rozvážne – nikdy nie je neskoro si všetko poriadne premyslieť a konať tak, aby si si zabezpečil čo najpriaznivejšie podmienky. Prajem Ti veľa síl a odhodlania.

Miška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 02.06.2023 o 20:00

Ahoj Vladislav, ďakujem, že sa si sa rozhodol napísať do našej rovesníckej poradne. Situácia, v ktorej sa nachádzaš nie je jednoduchá a to, že hľadáš riešenie je úžasným dôkazom tvojej sily zvládať náročné situácie. Niekedy pri komunikácii o našich problémoch nám padne veľký kameň zo srdca, čiže možno ti pomôže sa niekomu zveriť (napríklad učiteľovi, blízkemu kamarátovi, rodinnému príslušníkovi…). Bohužiaľ k životu patrí aj to náročné, čiže určite nestrácaj nádej. V živote zažívame veľa ťažkých chvíľ ale nesmieme zabudnúť aj na chvíle šťastia, ktoré na nás môžu v budúcnosti čakať. Tieto dva elementy sa počas nášho života striedajú. Nevzdávaj sa a určite neváhaj kontaktovať aj našu linku prostredníctvom e-mailu na odkazy@linkadeti.sk, tel.č. 0907 401 749, Skypu (linkadeti) alebo online chatu na stránke. Držím ti palce a verím, že sa ti podarí nájsť vhodné riešenie tvojej situácie.

Saška Rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 02.06.2023 o 17:49

Ahoj Vladislav, ďakujem, že sa ozývaš práve do rovesníckej poradne. Mrzí ma Tvoja situácia, určite je to veľmi náročné. Cítiť sa doma v pohode a bezpečne je dôležité. Je super, že si sa snažil s mamou porozprávať, komunikácia je častokrát kľúčom k riešeniu. Ako sám píšeš, aj z dôvodu Tvojho veku sú Tvoje momentálne možnosti obmedzené. Môžeš sa ale skúsiť obrátiť aj na našu linku, kde Ti naši pracovníci a pracovníčky poradia možno aj nejaké praktickejšie riešenie. Napríklad prostredníctvom telefónu 0907 401 749, emailu odkazy@linkadeti.sk, skypu Skype name: linkadeti alebo online chatu na stránke. Aj keď sa problém môže zdať veľmi zložitý, vždy má riešenie. Držím Ti palce, aby si aj Ty to svoje našiel!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk