Otázka
Martina sa pýta:
Dňa 02.10.2023 o 10:41

Ahoj, chcela by som sa Vás spýtať ako prebieha prvá priehliadka u gynekológa? Čo všetko robí? Ako tam musím prísť oblečená a upravená?

Odpovede
Saška, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 06.10.2023 o 13:41

Ahoj Martina, ďakujem Ti za Tvoju otázku do Rovesníckej poradne. Prvá návšteva gynekológa môže byť stresujúca, ale určite nie je dôvod na veľké obavy. Priebeh prehliadky závisí aj od toho, s akým problémom tam ideš. Ak si ešte nemala pohlavný styk, Tvoj gynekológ Ťa pravdepodobne nebude vyšetrovať vaginálne, ale len prehmatom alebo ultrazvukom. Určite na Teba bude mať aj otázky, na ktoré vieš ale ľahko odpovedať. Budú sa týkať Tvojho životného štýlu, zdravotného stavu, príznakov a možno aj možných genetických predispozícií na určité ochorenia (napríklad na ochorenia Tvojich rodičov alebo starých rodičov). Taktiež Ti môže odporučiť návštevu iného lekára, ktorý mu vie s riešením problému pomôcť (endokrinológ/ička, hematológ/ička). Ak si ešte nemala 18 rokov, Tvoj rodič/zákonný zástupca má právo nahliadnuť do spisu. Na vyšetrenie sa nemusíš nijako špeciálne obliekať ani upravovať. Po dovŕšení 18 rokov je vhodné chodiť na preventívne prehliadky ku gynekológovi*gy­nekologičke pravidelne, aj keď nemáš sexuálneho partnera. Držím Ti palce, určite to zvládneš!

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk