Otázka
Via sa pýta:
Dňa 08.10.2023 o 13:05

Mám problém, že sa nedokážem s nikým (okrem rodiny) normálne porozprávať. To spôsobuje to, že nemám skoro žiadnych kamarátov, som stále doma a cítim sa osamelo. Mám 16 rokov a príde mi, že tým že som stále len doma mi niečo uchádza. Neviem ako sa mám naučiť komunikovať. Keď s niekým som, tak neviem čo sa mám toho človeka pýtať, tak buď to dopadne tak, že sa ma ten človek niečo stále pýta a vyzerá to jek na výsluchu, alebo sme obaja ticho. Ja skrátka neviem vymyslieť žiadne otázky a keď aj vymyslím tak je to nejaká blbosť. Ten človek má potom z toho rozhovoru zlý pocit a už sa so mnou nechce baviť, čo ja úplne chápem. Nikto sa mi nebude pchať do zadku do nekonečna. Lenže ja už fakt neviem čo s tým.

Odpovede
Mimi, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 10.10.2023 o 20:05

Ahoj Via, som rada, že si nám napísala do rovesníckej poradne. Chápem, že ťa táto situácia trápi, a že to pre teba musí byť veľmi náročné. No to neznamená, že o niečo prichádzaš, lebo každý sme na našej jedinečnej ceste, a preto nie je dobré, ak sa porovnávaš s ostatnými. Odporúčala by som ti, možno začať konverzáciu so spolužiakmi s ktorými máš niečo spoločné, ak vieš napríklad, že niekto rád číta a aj ty, tak by ste sa mohli začať baviť o knihách a celkovo rozprávať sa o konkrétnych veciach. Ak prežívaš stres počas priamej konverzácie, mohla by si napísať ľudom správu cez sociálne siete a možno by to bolo pre teba takto jednoduchšie začať konverzáciu. Hlavne sa nenechaj odradiť. Viem, že nájsť si skutočných kamarátov môže byť veľmi náročné, no to neznamená, že sa to to nepodarí. Nemusíš sa prispôsobovať iným ľudom, vždy ostaň sama sebou a tak nájdeš podobne zmýšľajúcich ľudí. Veľmi ti držím palce v riešení tejto situácia a verím, že sa čoskoro budeš mať lepšie.

Patrik odpovedá:
Dňa 08.10.2023 o 20:25

Ahoj Via. Kedy si, som mal ten istý problém. Začni možno s tým. Kam chodí na školu, čo má rád. Alebo niečo v tom zmysle. Podľa toho ako ten človek bude písať alebo komunikovať. Zistíš či ten človek má záujem sa ďalej rozprávať. Ak sa chceš porozprávať. Tu je môj IG: private.pato11

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk