Otázka
tia sa pýta:
Dňa 11.10.2023 o 20:06

Som prváčka gymnázia. Prešiel mesiac a cítim ze už nevládzem. Učitelia od nás očakávajú čisté jednotky -povedali že dvojka je zlá známka. Na základke bola moja najbežnejšia známka 2. Síce som dostavala vela jednotiek, podarili sa mi aj trojky a stvorky. Od kovidu a online vyucovania sa neviem ucit. Robi mi problem sustredit sa. Ked uz aj mam mobil od seba uplne v inej izbe zaujme ma strom ktory vidim von oknom. Cely deviaty ročnik som presla na ťahákoch. Nikdy ma nikto nechytil. No chcela som sa zacat na gymnaziu normalne ucit. Nehovorim ze som zla ziacka a ze sa neviem ucit. Mam uz 13 znamok, z toho su 2 dvojky, ale citim ako je toho viac a viac. Viem ze to coskoro prestanem zvladat a bojim sa co bude. Bojím sa ze budem patrit medzi najhlupejsich z triedy a bojim sa ze sklamem. Máte nejaky typy na ucenie?

Odpovede
Mimi, rovesnícka poradkyňa odpovedá:
Dňa 12.10.2023 o 18:39

Ahoj Tia, ďakujeme, že si nám napísala správu do rovesnickej poradne. Chápem tvoje obavy z nového školského roku, lebo príchod na gymnázium môže byť veľmi náročný. Tlak, ktorý na nás žiakov niektorí učitelia vyvíjajú je enormný. No to neznamená, že jedine čisté jednotky sú úspech, a že keď sa ti to nepodarí, tak si zlyhala. Známky mnohokrát nezodpovedajú našej inteligencii a neznamená, že len s jednotkami bude človek úspešný. Preto sa nemusíš obávať, že budeš zaostávať za ostanými spolužiakmi. Každý je na svojej vlastnej ceste a robí to najlepšie čo môže. Navyše už len to, že si nám napísala svedčí o tom, že nie si zlý študent, ale práve naopak, že ti na tom záleží. Najdôležitejšie je nájsť balans, medzi školou a oddychom. Musíš si dopriať aj voľno, nájsť si nejaké mimoškolské aktivity, pri ktorých sa odreaguješ, lebo dlhodobo nie je udržateľné, aby si myslela len na školu. Môžeš sa zamerať hlavne na predmety, ktoré ťa bavia, a ktorým by si sa chcela venovať aj v budúcnosti, lebo je naozaj náročné, venovať sa všetkému, keď je toho tak veľa. Velmi ti držím palce na novej škole a verím, že to pre teba bude po čase jednoduchšie.

Romy odpovedá:
Dňa 11.10.2023 o 20:20

Ahoj tia. Neviem či to je odpoveď, ktorú chceš počuť ale chcem ti len napísať, že ja som druháčka na gymnáziu a tiež som minulý rok mala pocit, že to už ďalej nezvládnem. Po čase som to zvládala lepšie ale stále prídu chvíle, kedy sa tak cítim. Nechcela som ťa tým vystrašiť len ukázať, že v tom nie si sama a určite to tak majú aj iný.

Odpovedať

Chatovať s Linkou detskej dôvery môžeš v pracovných dňoch od 8:00 do 19:00 hod.

Vitaj na chate Linky detskej dôvery. Po prihlásení operátora môžeš písať svoje otázky. Ak sa operátor dlhšie neprihlasuje, počkaj, alebo sa prihlás neskôr, pretože pracuje s iným klientom.

Kontaktný formulár

odkazy@linkadeti.sk